Με επιτυχία διεξήχθη ο "Δρόμος του ταχυδρόμου" στα Άγναντα για 5η χρονιά

Έγιναν  μαραθώνιος αγώνας δρόμου 44,3 χιλιομέτρων,1265μ.υψομετρικής διαφοράς με την ονομασία ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΥ,  ημιμαραθώνιος αγώνας 25,3 χιλιομέτρωνκαι 683μ. υψομετρικής διαφοράς. καθώς επίσης και μικρός αγώνας (fun race) 8,6 χιλιομέτρωνκαι 210μ. υψομετρικής διαφοράς, με κοινή εκκίνηση και τερματισμό το Κέντρο Άθλησης και Αναψυχής στο χωριό Άγναντα Άρτας.

Εβδομήντα  αθλητές και αθλήτριες, βρέθηκαν στις 10:00 το πρωί της Κυριακής, στην εκκίνηση  σε ένα μουσκεμένο τεραίν από την πρωινή καταιγίδα που είχε ξεκινήσει από τις 05:00 τα ξημερώματα έδειχνε όμως τάση βελτίωσης σύμφωνα με τα δελτία πρόγνωσης του καιρού.

Όλοι οι αθλητές ήταν κεφάτοι μιας και η θερμοκρασία ήταν στους 13°C ιδανικά για τρέξιμο τον Μάρτιο.
Οι μπόρες μετά την εκκίνηση κράτησαν μια ώρα ακόμη και κατόπιν βγήκε ήλιος που κράτησε μέχρι το τέλος της ημέρας.
Έτσι οι αθλητές και οι συνοδοί τους απόλαυσαν τα Τζουμέρκα με όλα τους τα χρώματα.

Στα 8,6 κμ πέρασε πρώτος την γραμμή τερματισμού ο ΛΑΜΠΡΟΥΣΗΣ ΗΛΙΑΣ  με χρόνο 0:39;06.

Στα 25,3 κμ νικητής αναδείχθηκε ο ΤΣΙΑΜΠΟΥΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ με χρόνο  1:46:05 (ΝΕΟ ΡΕΚΟΡ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ).

Στα 44,3 κμ στο Δρόμο του ταχυδρόμου νικητής ήταν ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΑΣΠΡΟΥΔΗΣ DIELLAS ΔΡΟΜΕΙΣ ΑΡΤΑΣ  με χρόνο 3:48:53 (ΝΕΟ ΡΕΚΟΡ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ).

Οι διαδρομές ήταν  μικρότερες τα δυο πρώτα χρόνια όταν πρωτοξεκίνησε η διοργάνωση αλλά έχουν παραμείνει σταθερές τα τελευταία τρία χρόνια και πλέον δημιουργούνται τα ρεκόρ τους.

Για την ιστορία λοιπόν έχουμε:
Στα 8,6 κμ έχουμε σαν νικητές τους παρακάτω αθλητές
2016 ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΑΣΠΡΟΥΔΗΣ 0:35:05, 500(ΡΕΚΟΡ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ)
2017 ΚΩΣΤΑΣ ΠΡΩΤΟΓΕΡΟΣ 0:37:15
2018 ΛΑΜΠΡΟΥΣΗΣ ΗΛΙΑΣ 0:39;06

Στα 25,3 κμ έχουμε σαν νικητές τους παρακάτω αθλητές
2016  ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΠΠΑΣ  1:52:56 ,263
2017  ΗΛΙΑΣ ΝΑΤΣΙΑΣ ΣΔΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 1:52:43
2018  ΤΣΙΑΜΠΟΥΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1:46:05 (ΡΕΚΟΡ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ)

Στα 44,3 κμ έχουμε σαν νικητές τους παρακάτω αθλητές
2016  ΖΑΦΕΙΡΗΣ ΚΑΓΙΟΠΟΥΛΟΣ   SOLO BARS  3:49:08,773
2017  ΣΠΥΡΙΔΩΝ-ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΚΟΤΣΑΜΠΑΣΗΣ  ΣΔΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 4:10:08
2018  ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΑΣΠΡΟΥΔΗΣ DIELLAS ΔΡΟΜΕΙΣ ΑΡΤΑΣ 3:48:53(ΡΕΚΟΡ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ)

Υπήρχαν σταθμοί ανεφοδιασμού με νερά, ισοτονικά, πατάτες βραστές, μπισκότα γλυκά αλμυρά, gel ενέργειας  που ανέβαζαν τα γλυκογόνα δίνοντας ενέργεια σε όσους τα γευόντουσαν.
Ένα πλούσιο τραπέζι με παραδοσιακές πίτες, μπανάνα και δροσερό νεράκι περίμενε τους αθλητές στον τερματισμό.

Στην συνέχεια το μεσημέρι της Κυριακής ακολούθησαν οι απονομές στο Κέντρο Άθλησης και Αναψυχής σε ένα κεφάτο πανηγυρικό κλίμα.
Οι πρώτοι νικητές της γενικής κατηγορίας των διαδρομών βραβεύτηκαν με ξεχωριστά έπαθλα.
Επίσης όλοι όσοι τερμάτισαν πήραν αναμνηστικό μετάλιο τερματισμού και t-shirt finisher, σαν μικρή επιβράβευση της μεγάλης τους προσπάθειας.

Τις απονομές πραγματοποίησαν.

Οι κύριοι/ιες:
Δήμαρχος Κεντρικών Τζουμέρκων κ. Γαρνέλης Μαρίνος, Πρόεδρος δημοτικού συμβουλίου Κ.Τζουμέρκων κ. Χαχούλης Φώτης, Αντιδήμαρχος Κεντρικών Τζουμέρκων κ. Καρύδης Βασίλειος, δημοτικός σύμβουλος  Κ.Τζουμέρκων κ. Αλυμάρας Κωνσταντίνος, δημοτικός σύμβουλος Κ. Τζουμέρκων κ. Καλιαρντάς Θωμάς, δημοτική σύμβουλος Κ.Τζουμέρκων κ. Αντωνάκη Παναγιώτα, δημοτικός σύμβουλος Κ.Τζουμέρκων κ. Πανούτσος Χάρης.
Διοικητής αστυνομικού τμήματος Βορείων Τζουμέρκων κ.Σπύρου Βασίλειος.
Τέως διευθυντής Υπ. Αγροτικής Ανάπτυξης κ. Κακκάβας Κωνσταντίνος.
Τμηματάρχης διεύθυνσης Τεχνικών Έργων Περιφέρεις Ηπείρου κ. Στάμος Γεώργιος.
Πρόεδρος της τοπικής κοινότητας Αγνάντων κ. χριστόφορος Κοντογεώργος.

Ιδιαίτερα ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους βοήθησαν και κάλυψαν τους σταθμούς ανεφοδιασμού στα χωριά: τον κ. Γιώργο Τέλωνα στο σταθμό στη Σγάρα, τον κο. Κώστα Νίκου στον ανεφοδιασμό της μικρής διαδρομής, τον κο. Νίκο Κούκο και Μπάμπη Τριανταφύλλου στον σταθμό στη θέση Σκοτωμένο, τον Ηλία Βρόντο στο Άνω Γραικικό, την κα. Βαγγελίτσα Γκάνα στα Κουκούλια, τον κο. Μπούρη Γεώργιο στα Γουριανά, τον κο. Καλύβα Γιώργο στον σταθμό στο Μακρύκαμπο, τον Χρήστο Μπούρη στα Λεπιανά, τον κ.Ηλία Πιπίδη στον σταθμό του  Καταρράκτη, τα παιδιά Λάμπρο Ζιάβρα και Ηλία Γκατζούδη στον σταθμό Γελάδια, επίσης ευχαριστούμε θερμά τα παιδιά που βοήθησαν στις διασταυρώσεις του χωριού: τον Ιάσωνα Μήτσο και Μαρίνο Φαλτσέτα, επίσης τον  κ.Ζιάβρα Γιώργο, κα. Βούλα Κωστούλα, κ.Γεώργιο Κώστα, κ.Χρήστο Αρβανίτη, κα Βασιλική Αναστασίου που με τα οχήματά τους ακολοθούσαν τους αθλητές σε όλη την πορεία των διαδρομών(σκούπα).

Τέλος να ευχαριστήσουμε θερμά τις κυρίες Βασιλική Αναστασίου, Σταυρούλα Παπακίτσου, Μαρία Τσάκου για τις παραδοσιακές πίτες που προσέφεραν στους αθλητές.